Please answer part A and please show work for understanding! Please and ThankYou
ID: 776567 • Letter: P
Question
Please answer part A and please show work for understanding! Please and ThankYou!Part A Calculate the induced emf The magnetic field perpendicular to a circular wire loop 7.8 cm in diameter is changed from +0.30 T to -061 T in 180 ms, where + means the field points away from an observer and- toward the observer Express your answerusing two significant figures. d5.10 Submit Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining PartB In what direction does the induced current flow? The induced current is clockwise The nduced current is counterclockwise.
Explanation / Answer
diameter d = 7.8cm = 0.078 m
radius r = d/2 = 0.039m
area A = r2 = 0.00477 m2
change in time t = 180 * 10^-3 s
change in magnetic field
induced emf = = -NA dB/ dt
=- 1 ( 0.0047 ) ( (-0.61 - 0.30)/ 180 * 10^-3s
= 2.37*10^-3 V