A 38.6 uF capacitor is connected to a 46.2 ohm resistor and a generator whose rm
ID: 777667 • Letter: A
Question
A 38.6 uF capacitor is connected to a 46.2 ohm resistor and a generator whose rms output is 23.5 V at 60.0 Hz. Calculate the rms current in the circuit.Calculate the voltage drop across the resistor.
Calculate the voltage drop across the capacitor.
Calculate the phase angle for the circuit.
A 38.6 uF capacitor is connected to a 46.2 ohm resistor and a generator whose rms output is 23.5 V at 60.0 Hz. Calculate the rms current in the circuit.
Calculate the voltage drop across the resistor.
Calculate the voltage drop across the capacitor.
Calculate the phase angle for the circuit.
Calculate the voltage drop across the resistor. Calculate the voltage drop across the resistor.
Calculate the voltage drop across the capacitor.
Calculate the phase angle for the circuit.
Explanation / Answer
Given,
C = 38.6 uF ; R = 46.2 Ohm ; Vrms-o = 23.5 V ; f = 60 Hz
The impedence of the circuit will be:
Z = sqrt (R^2 + Xc^2)
Xc = 1/ 2 pi f C = 1/2 x 3.14 x 60 x 38.6 x 10^-6 = 68.75 Ohm
Z = sqrt (46.2^2 + 68.75^2) = 82.83 Ohm
I = V/Z = 23.5/82.83 = 0.28 A
Vr = Irms R = 0.28 x 46.2 = 12.94 Volts
Hence, Vr = 12.94 V
Vc = Irms x Xc = 0.28 x 68.75 = 19.25 V
Hence, Vc = 19.25 V
phi = cos^-1(R/Z)
phi = cos^-1(46.2/82.83) = 56.1 deg
Hence, phi = 56.1 deg