Constant Electric Field Points: 2 The figure below shows two points in an electr
ID: 777877 • Letter: C
Question
Constant Electric Field Points: 2 The figure below shows two points in an electric field. Point 1 is at (X1,Y1) (3,4), and point 2 is at (X2,Y2)-(12,9). (The coordinates are given in meters.) The electric field is constant with a magnitude of 56.3 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1100.0 V Calculate the potential at point 2 Submit Answer Tries 0/5 Calculate the work required to move a negative charge of Q--585.0 uC from point 1 to oint 2. Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
potential difference
V2 - V1 = -E*dx
V2 - V1 = -E*(x2-x1)
V2 - 1100 = -56.3*(12-3)
potential at point 2 , V2 = 593.3 V
===================
work done W = (V2-V1)*Q
work done W = -E*(x2-x1)*Q
work done = -56.3*(12-2) = -563 J
DONE please check the answer. any doubts post in comment box