Class Management Help 2211 Ch 10 Begin Date: 12/13/2017 12:01:00 AM -- Due Date:
ID: 778216 • Letter: C
Question
Class Management Help 2211 Ch 10 Begin Date: 12/13/2017 12:01:00 AM -- Due Date: 3/20/2018 7:00:00 PM End Date: 5/21/2018 11:59:00 PM (8%) Problem 8: A ball with an initial velocity of 9.6 m/s rolls up a hill without slipping Randomized Variables v=9.6 m/s 50% Part (a) Treating the ball as a spherical shell, calculate the vertical height it reaches, in meters Grade Summar Deductions Potential 0% 100% sinO Submissions Attempts remaining: 10 (0% per attempt) detailed view cos tan jr acos) cotan asin0) 1 2 3 atan) acotan0 sinhO cosh)tanh) cotanh) Degrecs Radians Submit Hint Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback:, -deduction per feedback. 50% Part (b) Repeat the calculation for the same ball if it slides up the hill without rollingExplanation / Answer
a)
mgh = 1/2mv^2 + 1/2Iw^2
mgh = 1/2mv^2 + 1/2*(2/3mR^2)*v^2/R^2
mgh = 1/2mv^2 + 1/3mv^2
mgh = 5/6mv^2
h = (5/6)*(v^2/g)
h = (5/6)*(9.6^2/9.81)
h = 7.829 m
b)
By conservation of energy
1/2mv^2 = mgh
h = v^2/2g
h = 9.6^2 / (2*9.81)
h = 4.7 m