Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8) The figure below shows a block with mass M1 20 kg, sitting on an incline plan

ID: 778289 • Letter: 8

Question

8) The figure below shows a block with mass M1 20 kg, sitting on an incline plane that makes a 30 degree angle with the horizontal. The mass M1 is attached to a light cord that runs over a frictionless pulley, that routes the string to a second block, with mass M2 24 kg, hanging vertically, as shown. Calculate the magnitude of the static coefficient of friction for the inclined surface. Choose from the closest answer bellow. A) Mu-s = 0.202; B) Mu-s = 0808; C) Mu-s = 0.101 ; or D) Mu-s = 0.404. M1 300 M2

Explanation / Answer

here,

M1 = 20 kg

M2 = 24 kg

let the coefficient of static friction be us

equating the forces

M2 * g = us * M1 * g * cos(theta) + M1 * g * sin(theta)

24 * 9.81 = us * 20 * 9.81 * cos(30) + 20 * 9.81 * sin(30)

solving for us

us = 0.808

the magnitude of the static coefficient of friction is B) us = 0.808