5 pt motorn (c28p38) When the lights of an automobile are switched on, an ammete
ID: 778525 • Letter: 5
Question
5 pt motorn (c28p38) When the lights of an automobile are switched on, an ammeter in series with them reads 9.9 A and a voltmeter connected across them reads 11.80 V. See the figure. When the electric starting motor is turned on, the ammeter reading drops to 7.7 A and the lights dim somwhat. If the internal resistance of the battery is 0.058 52 and that of the ammeter is negligible, what is the emf of the battery when the lights are on? (in V) 14. AO 6.60 BO 7.73 CO 9.04 DO 1.06 x 10 EO 1.24 x 10 FO 1.45x10 GO 1.00 × 10' HO 1.98 x 101Explanation / Answer
when light are on,
V_across light = I R
11.80 = 9.9 R
R= 1.19 ohm
e = I(R + r) = 9.9(1.19 + 0.058)
e = 12.4 ohm
Ans(E) 1.24 x 10^1