Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the ammonia reaction at 1000F and 3600psi absolute pressure where nitro

ID: 780660 • Letter: C

Question

Consider the ammonia reaction at 1000F and 3600psi absolute pressure where nitrogen and hydrogen are the reactants. Gibbs free energy of formation for ammonia is -3.9 kcal/gmole and the standard heat of formation for ammonia is -10.96 kcal/gmole. Find the fugacity coefficient at the reaction conditions and calculate the effect of it on the reaction conversion. Consider the ammonia reaction at 1000F and 3600psi absolute pressure where nitrogen and hydrogen are the reactants. Gibbs free energy of formation for ammonia is -3.9 kcal/gmole and the standard heat of formation for ammonia is -10.96 kcal/gmole. Find the fugacity coefficient at the reaction conditions and calculate the effect of it on the reaction conversion.

Explanation / Answer

P = 3600psi = 244.8atm

T = 1000F = 810.928 K


from fugacity tables the fugacity coefficient for ammonia is approximately = 0.957