A) For the reaction: IO3^-1 + 5I^-1 + 6H^+ ---> 3I2 + 3H2O If I2 is produced at
ID: 783155 • Letter: A
Question
A) For the reaction: IO3^-1 + 5I^-1 + 6H^+ ---> 3I2 + 3H2O
If I2 is produced at a rate of 3.0 x 10^-3 M/s, what is the rate of consumption of H+?
B) PLEASE SHOW ALL WORK.
The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.36x10^-4 s^-1 at a certain temperature.
1) If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.72 M?
2) If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.175M, what is the concentration of SO2Cl2 after 180s?
3) How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration?
4) What is the half-life for this reaction? (Use 2 sig. figures & units of seconds)
Explanation / Answer
A.)rate=(1/6)*(d[H+]/dt)
So rate of consumption of H+=d[H+]/dt=6*3x10^-3=18 x10^-3 M/s
B.)k=1.36 x10^-4
1.)0.72=1.0*e^(-k*t)
t=2415.47 sec
2.)C=0.175*e^(-k*180)=0.1707 M
3.)0.25=e^(-kt)
t=10193.34 sec
4.)t1/2=0.693/k=5096.67 sec