Given that the molar mass of H 3 PO 4 is 97.994 grams, determine the number of g
ID: 784904 • Letter: G
Question
Given that the molar mass of H3PO4 is 97.994 grams, determine the number of grams of H3PO4 needed to prepare 0.25L of a 0.2M H3PO4 solution. Show your work.What volume, in Liters, of a 0.2 M H3PO4 solution can be prepared by diluting 50 mL of a 5M H3PO4 solution?
Given that the molar mass of H3PO4 is 97.994 grams, determine the number of grams of H3PO4 needed to prepare 0.25L of a 0.2M H3PO4 solution. Show your work.
What volume, in Liters, of a 0.2 M H3PO4 solution can be prepared by diluting 50 mL of a 5M H3PO4 solution?
Explanation / Answer
Here
No. of Moles = MV
= 0.25*0.2
= 0.05 moles
So
Mass = 97.994*0.05
= 4.8997 g
M1V1 = M2V2
Therefore
V*0.2 = 50*10^-3*5
V = 1.25 L