If the hydrogen chloride gas produced above is trapped in 250.0 mL of water, wha
ID: 786082 • Letter: I
Question
If the hydrogen chloride gas produced above is trapped in 250.0 mL of water, what would be the molarity of the solution?
How many milliliters of a 0.350 M magnesium hydroxide solution are needed to neutralize the hydrochloric acid solution in the question above?
If the hydrogen chloride gas produced above is trapped in 250.0 mL of water, what would be the molarity of the solution? How many milliliters of a 0.350 M magnesium hydroxide solution are needed to neutralize the hydrochloric acid solution in the question above?Explanation / Answer
in above equation considering 1 mol of HCl (g) is produced
molarity in 250 ml water = moles of HCl/ volume of water = 1/.25 = 4M
MgOH + 2HCl -----> MgCl2 + H2O
for 1 mole of HCl >>>> .5 moles of MgOH is required to neutralize
thus .35 = .5/volume >>>>>> V= (.5/.35)*1000 mL = 1428.57 mL