Consider the electronic transition from n = 5 to n = 4 in a hydrogen atom, and s
ID: 788956 • Letter: C
Question
Consider the electronic transition from n = 5 to n = 4 in a hydrogen atom, and select the correct statement below.
A. A photon of 1823 nm wavelength and 1.09x10-19 J energy was emitted from the hydrogen atom during the electronic transition. B. A photon of 1823 nm wavelength and 1.09x10-19 J energy was absorbed by the hydrogen atom during the electronic transition. C. A photon of 4051 nm wavelength and 4.91x10-20 J energy was emitted from the hydrogen atom during the electronic transition. D. A photon of 4051 nm wavelength and 4.91x10-20 J energy was absorbed by the hydrogen atom during the electronic transition.Explanation / Answer
Energy of hydrogen atom is given by
En = -13.6/n^2 eV where n is the orbital level
Now the difference is E5-E4 = -13.6(1/25-1/16) = 0.306 eV
but 1 eV = 1.6 *10^-19 J
=> energy = 1.6*0.306 * 10^-19 = 4.896 * 10^-20 J
and wavelength = hC/E = 6.625*10^-34 * 3 * 10^8/4.896*10^-20 J = 4051 nm
now since electron is coming from higher level to lower level energy is emitted
correct option is
C) photon of 4051nm wavelength and 4.90*10^-20 J energy was emitted