In the combustion of hexane (a low-boiling point component of gasoline), it was
ID: 789909 • Letter: I
Question
In the combustion of hexane (a low-boiling point component of gasoline),
it was found that the rate of reaction of C6H14 was 0.750 mol L-1s-1.
What was the rate of reaction of O2?
What was the rate of formation of CO2?
What was the rate of formation of H2O?
Explanation / Answer
2 C6H14(g) + 19 O2(g) => 12 CO2(g) + 14 H2O(g)
Rate of reaction of C6H14 = -d[C6H14]/dt = 0.750 mol L-1 s-1
Rate of reaction of O2 = -d[O2]/dt = 19/2 x -d[C6H14]/dt
= 19/2 x 0.750
= 7.125 mol L-1 s-1 = 7.13 mol L-1 s-1
Rate of formation of CO2 = d[CO2]/dt = 12/2 x -d[C6H14]/dt
= 12/2 x 0.750
= 4.50 mol L-1 s-1
Rate of formation of H2O = d[H2O]/dt = 14/2 x -d[C6H14]/dt
= 14/2 x 0.750
= 5.25 mol L-1 s-1