CaC 2 + 2 H 2 O = C 2 H 2 + Ca(OH) 2 Part A) If 40 g of calcium carbide (CaC2) r
ID: 791113 • Letter: C
Question
CaC2 + 2 H2O = C2H2 + Ca(OH)2
Part A) If 40 g of calcium carbide (CaC2) reacts with 25.0 g of water, how many liters of acetylene (C2H2) can be produced, assuming the reaction goes to completion at 60 degrees F and 763 mmHg?
Part B) If calcium carbide has a standard enthalpy of formation of -59.8 kj/mol and acetylene has a standard enthalpy of formation of 226.73 kj/mol, what is the standard enthalpy change for the reaction?
Part C) Is the reaction endothermic or exothermic? Why??
Please explain how to get to the answers, thank you!
Explanation / Answer
1 mole of CaC2 needs 2 moles of H2O
we have 40/(40 + 24) = 40/64 moles of CaC2 = 5/8 moles of CaC2
So we need H2O = 5/4 moles for complete reaction = 1.25 moles
Moles of Water = 25/18 = 1.388 moles are present
Hence CaC2 is the limiting reagent
1 mole of CaC2 produces 1 mole of C2H2
5/8 mole of CaC2 will produce = 5/8 mole of C2H2
Hence liters of acetylene produce = 5/8 * 22.4 = 14 L of C2H2
b) Standard enthalpy of reaction = 226.73 + 59.8 kJ/mole = 286.53 kJ/mole
c) its an endothermic reaction as standard enthalpy change for the reaction is positive.