Question
I don't know what to start with. Do i go into nerst equation? To get the Voltage from ml. I'm not sure what to do. :(((
At 25 degree C, you conduct a titration of 15.00 mL of a 0.0340 M AgNO3 solution with a 0.0170 M Nal solution within the following cell: Saturated Calomel Electrode || Titration Solution | Ag (s) For the cell as written, what is the voltage after the addition of the following volume of Nal solution? The reduction potential for the saturated calomel electrode is E = 0.241 V. The standard reduction potential for the reaction Ag+ + e- rightarrow Ag(s) is E0 = 0.79993 V. The solubility constant of Agl is Ksp = 8.3 x 10-17.
Explanation / Answer
yeah ofcourse u need to go for nearst equatoin
just apply the equation
direct answer is taken