Please explain how to solve these problems I have posted the answers below but I
ID: 796882 • Letter: P
Question
Please explain how to solve these problems I have posted the answers below but I would like to see how they are done.
You dissolve 0.250 g of your compound (AwBxCyDz) in exactly 10.00 mL of water
producing 10.00 mL of solution. Using colorimetry, you find that the concentration of A is 2.00
x 10-2 M. The molar mass of A is 750.0 g/mol.
Calculate the following values:
1. Moles of A in the solution
2. Mass of A in the solution
3. Mass % of A in the compound
4. Moles of A in 100 g of the compound
Answers: (1) 2.00 x 10-4 mol A; (2) 0.150 g A; (3) 60.0% A; (4) 0.0800 mol A
Explanation / Answer
(1) Moles of A = volume x concentration of A
= 10.00/1000 x 2.00 x 10^(-2)
= 2.00 x 10^(-4) mol
(2) Mass of A = moles x molar mass of A
= 2.00 x 10^(-4) x 750.0
= 0.150 g
(3) Mass% of A = mass of A/mass of compound x 100%
= 0.150/0.250 x 100%
= 60.0%
(4) Mass of A in 100 g of compound = 60.0/100 x 100 = 60.0 g
Moles of A in 100 g of compound = mass/molar mass of A
= 60.0/750.0
= 0.0800 mol