Please explain how each one is done! thanks. Consider the reversible reaction 2A
ID: 797816 • Letter: P
Question
Please explain how each one is done! thanks.
Consider the reversible reaction 2A 3B. What is the value of the equilibrium constant if the equilibrium concentration of A is 0.124 M and the equilibrium concentration of B is 0.327 M? 2.27 0.440 2.64 21.3 4.05 x 10 -2 How much heat is required when 3.00 g of benzene vapor evaporates at its boiling point? Note: the boiling point for benzene is 80.1 degree C. (See the front of the exam for useful information about benzene.) 384J 420. J 1190 J 9.26 J 672 JExplanation / Answer
1)Keq=[B]^3/[A]^2
=(0.327)^3/(0.124)^2
=2.274 M
A is the correct option
2)latent heat of vapourization of benzene is 30.73 KJ/mol
3 g=3/78 moles
So heat required=30.73x1000x3/78
=1190 J