Which of CH 4 (g), C 2 H 2 (g), and CH 3 OH(l) provides the most energy per gram
ID: 800304 • Letter: W
Question
Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) ?H? = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) ?H? = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) ?H? = -1453 kJ Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) = -1453 kJ C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least. Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) ?H? = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) ?H? = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) ?H? = -1453 kJ Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) = -1453 kJ C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least. Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) = -1453 kJ C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least. Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) = -1453 kJ C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least. Which of CH4(g), C2H2(g), and CH3OH(l) provides the most energy per gram upon combustion and which provides the least?
CH4(g) + 2 O2(g) ? CO2(g) + 2 H2O(l) = -890 kJ
2 C2H2(g) + 5 O2(g) ? 4 CO2(g) + 2 H2O(l) = -2599 kJ
2 CH3OH(l) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 4 H2O(l) = -1453 kJ C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH4 the least. CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least. C2H2 provides the most energy per gram and CH3OH the least. CH4 provides the most energy per gram and C2H2 the least.
Explanation / Answer
CH4 provides the most energy per gram and CH3OH the least
since we need ot divide the value with the corresponding molar mass