The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an ex
ID: 801434 • Letter: T
Question
The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process,2Cu2O+O2=4CuO
DeltaH=292.0
Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure.
The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process,
2Cu2O+O2=4CuO
DeltaH=292.0
Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure.
The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process,
2Cu2O+O2=4CuO
DeltaH=292.0
Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure.
The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process,
2Cu2O+O2=4CuO
DeltaH=292.0
Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure.
Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure. Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure. Calculate the energy released as heat when 26.83 g of Cu2O(s) undergo oxidation at constant pressure.
Explanation / Answer
Energy released=(26.83 g Cu2O) / (143.0920 g Cu2O/mol) x (292.0 kJ/2mol) =27.375 kJ