Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assuming the K = 1 and that the concentration of each starting material is 0.40

ID: 807181 • Letter: A

Question

Assuming the K = 1 and that the concentration of each starting material is 0.40 M, what is the concentration of the ester species after the reaction has reached equilibrium?

The reaction shown below is a reversible process, with K close to unity. CH3CH2OH (H3C)2HC-C-OH Assuming that K1 and that the concentration of each starting material is 0.40 M, what is the concentration of the ester species after the reaction has reached equilibrium? Number The concentration of (H3C)lzHC-CoocH2CH at equilibrium is M

Explanation / Answer

Let us make ICE table for the reaction.

The given reaction is

CH3CH2OH + (CH3)2CH-COOH <---------> (CH3)2CH-COO-CH2CH3 + H2O

I 0.40 M 0.40 M 0   

C -x -x +x

E 0.40 - x M 0.40 - x M +x

Kc = [x] / [0.40-x]^2

As Kc = 1

x^2 -1.80x +0.16 = 0

Solving the quadratic equation, we get the roots,

x = +1.71 and x = +0.094

we neglect +1.71 because, it is more than 0.4 which is more than the concentration of the reactant.

Thus, x = 0.094

So, The concentration of the ester is 0.094 M