Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the early1950s, people, cats, and sea birds around Minamata Bayin Japan suffe

ID: 814090 • Letter: I

Question

In the early1950s, people, cats, and sea birds around Minamata Bayin Japan suffered brain damage, which in some cases led to death, from eating fish contaminated with mercury from a local factory. Elimination of mercury from the body is first order with a half-life of 60 days (zero not significant). If a quarter- pound serving of fish containing 5.7x10-3 g of mercury (the concentration of mercury in the Minamata Bay fish) is eaten by a 150-lb (68-kg) person and the maximum normal level of mercury in people is 25 ppb by mass, how many days will be required for the mercury level to return to normal?

Explanation / Answer

Ans:

Given t1/2 = 60 days

t1/2= 0.693/k

k= 0.693/ t1/2= 0.693/60

= 0.01155 per day

Given normal level or mercury in humanbeings = 25 ppb

= 25/109

= 25*10-9

Lets take 68*103 grams as 1 part.

5.7*10-3 grams will be = (5.*10-3)/68*103

= 84*10-9 = 84 ppb

It was the initial conentration present in = 84 ppb

According to rate equation:

k = [(2.303)*log(a/a-x)]/t

t = [(2.303)*log(a/a-x)]/k

a = initial concentration= 84 ppb

(a-x) = 25 ppb = 25*10-9

t = [(2.303)*log(84*10-9/25*10-9)]/0.01155

= [(2.303)*log(3.36)]/0.01155

= (2.303*0.52)/0.01155

= 1.2121/0.01155

= 104.94 days

So it will take 104.94 days to reach normal range of 25ppb for mercury.