I really do not understand how to calculate the last two problems. The concentra
ID: 815855 • Letter: I
Question
I really do not understand how to calculate the last two problems. The concentration of NaOH used was 0.1041 M, but I do not know which volume to use to calculate the moles, so therefore I cannot calculate molarity.
PART 2
Please indicate the concentration of each substance (acetic acid, n-propyl alcohol, n-propyl acetate, and water) in the initial mixture AND equilibrium mixture.
EXPERIMENT 31 Chemical Equilibrium 1: Titrimetric Determination of an Constant Results/Observations Concentration of standard NaOH solution Volume of NaOH to titrate 1 mL initial uncatalyzed mixture (first week) Concentration of acetic acid, M, in original mixture Volume of NaOH to titrate 1 mL catalyzed reaction mixture (first week Volume correction for sulfuric acid (to be applied next week) Volume of NaOH to titrate 1 mL of equilibrium mixture (second week) Volume (corrected) of NaOH to titrate acetic acid in equilibrium mixture Concentration of acetic acid, in reaching equilibrium mixture Change in concentration of acetic acid in reaching equilibriumExplanation / Answer
For sample 1
use M1V1 for acetic acid= M2V2 for NaOH
M1= conc of acetic acid = 8.2M
V1 for acetic acid = unknown
M2 = 0.1041M
V2 = 23.07mL
So, 8.2M x V1 = 0.1041M x 23.07mL
V1 = 0.2929mL
Use this volume to calculate molarity.
Similarly, for sample 2:
M1= conc of acetic acid = 8.2M
V1 for acetic acid = unknown
M2 = 0.1041M
V2 = 23.41mL
So, 8.2M x V1 = 0.1041M x 23.41mL
V1 = 0.2971mL.
These volumes are needed to be used.