Please give me explanation for every questions. I really want to know how it is
ID: 817495 • Letter: P
Question
Please give me explanation for every questions. I really want to know how it is been solved but not just the answers.
Explanation / Answer
12.114)
Moles HNO2 = 4 g / 47.0147 g/mol = 0.085
m = moles / Kg = 0.085 / 1.000 = 0.085
kf = 1.86
0.1692 = 0.085 x 1.86 x i
i = 1.07
Remember that if i = 2 the dissociation is 100%
12.124)
( 50.0 mL) (1.05 g/mL) = 52.5 grams of solution
(1.58% by mass) (52.5 grams of solution) = 0.8295 grams of MgCl2
52.5 grams of solution - 0.8295 grams of MgCl2 = 51.6705 g H2O
0.8295 grams of MgCl2 + an additional 1.35 g MgCl2 = 2.1295 grams of MgCl2 total
using molar mass, find moles
(2.1295 grams of MgCl2) (1 mole MgCl2 / 95.21 grams) = 0.0223366 moles MgCl2
==================================
52.5 grams of solution - 0.8295 grams of MgCl2 = 51.67 g H2O
the molality is
( 0.022366 moles MgCl2) / 0.05167 kg water = 0.4329 molal
================================
dT = i Kf (molality)
dT = 2.5 (1.86 C / molal) ( 0.4329 molal)
dT = 2.01 C drop in temp
the new freezing point will be
- 2.0 Celsius
12.40)
Potassium nitrate has a lattice energy of -163.8 kcal/mol and a heat of hydration of -155.5 kcal/mol.
1 J = 4.19 cal
1 kJ = 4.19 Kcal
111 kJ = 464.7 kcal
lattice energy of -163.8 kcal/mol is required to break the bonds in the lattice
heat of hydration of -155.5 kcal/mol.is released as the KNO3 is hydrated and becomes more stable
Since lattice energy is required and energy of hydration is released, the net result is 8.3 Kcal of heat energy is required to dissolve a mole of KNO3 in 200 moles of water.
163.8 - 155.5 = 8.3Kcal / mole
8.3Kcal / mole * x moles = 464.7 kcal
Moles = 56 moles of KNO3
Molar mass of KNO3 = 39.1 + 14 +(3 * 16) = 101.1g/mole
101.1g/mole * 56 moles =5661.6 g of KNO3
5661.6 g of KNO3 = 5.6616 Kg of KNO3
12.102)
lattice energy means this.
Na+ + OH- ----> NaOH.. .dHrxn = -887 kJ/mole
heat of hydration means this
Na+ + OH- + mH2O ----> infinitely dilution solution of Na+ + OH-....dHhyd = -932 kJ/mole
********
so to find the heat of dissolution...
NaOH ---> Na+ + OH-...dHrxn = +887 kJ/mole
Na+ + OH- + mH2O ---> dilution... dHrxn = -932 kJ/mole
_______________________________
add...
NaOH ----> diluted Na+ + OH- solution... dHrxn = -45 kJ/mole
and you are correct to here.
*********************
then...from a heat balance
heat evolved by dissolution of NaOH = heat gained by solution
then...
(m x dHdissolution) = (m Cp dT) solution
26.5g x (1 mole / 40.00g) x (45 kJ/mole) = X mL x (1.05g / mL) x (0.0040 kJ/gC) x (100.0