Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A It takes 55.0 J to raise the temperature of an 9.90 g piece of unknown me

ID: 824153 • Letter: P

Question

Part A It takes 55.0J to raise the temperature of an 9.90g piece of unknown metal from 13.0?C to 24.1?C. What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units.
Part B The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol??C. How much energy would it take to raise the temperature of 9.90g of silver by 13.3?C? Express your answer with the appropriate units.

Part C What is the specific heat of silver? Express your answer with the appropriate units.

Part A It takes 55.0J to raise the temperature of an 9.90g piece of unknown metal from 13.0?C to 24.1?C. What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units.
Part B The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol??C. How much energy would it take to raise the temperature of 9.90g of silver by 13.3?C? Express your answer with the appropriate units.

Part B The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol??C. How much energy would it take to raise the temperature of 9.90g of silver by 13.3?C? Express your answer with the appropriate units.

Part C What is the specific heat of silver? Express your answer with the appropriate units.
Part C What is the specific heat of silver? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

(A)

heat required = mass * specific heat capacity* change in temperature

thus specific heat capacity of the material = 55/(9.90*11.1) =0.501 J/g/C

(B)

9.9 g of silver = 9.9/108 = 0.092 moles of silver

now, heat required = moles *molar heat capacity*change in temperature

or, energy required = 0.092*25.35*13.3 = 30.906 J

(C)

molar heat capacity = molar mass* specific heat capacity

therefore specific heat capacity of silver = 25.35/108 = 0.235 J/g/C