Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of
ID: 829361 • Letter: C
Question
Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of 10.0 atm.
Calculate the work, w, if the gas expands against a constant external pressure of 1.00 atm to a final volume of 25.0 L. Answer in J.
Now calculate the work done if this process is carried out in two steps.
1. First, let the gas expand against a constant external pressure of 5.00 atm to a volume of 5.00 L.
2. From there, let the gas expand to 25.0 L against a constant external pressure of 1.00 atm.
Answer in J.
Explanation / Answer
if the gas expands against a constant external pressure of 1.00 atm
work done by the gas = 1* ( 25 - 1) = 24 atm L = 2431.799 J
1) gas expand against a constant external pressure of 5.00 atm
work done by the gas = 5* ( 5 - 1) = 20 atm L = 2026.499 J
2) gas expand to 25.0 L against a constant external pressure of 1.00 atm.
work done by the gas = 1* ( 25 - 5) = 20 atm L = 2026.499 J