QUESTION 1: An acid contains 68.85% carbon, 4.92% hydrogen and 26.23% oxygen. It
ID: 840115 • Letter: Q
Question
QUESTION 1:
An acid contains 68.85% carbon, 4.92% hydrogen and 26.23% oxygen. Its empirical formula is the same as its molecular formula. The number of hydrogen atoms in this molecule is:
a.) 6
b.) 4
c.) 2
d.) 3
Question 2:
Use the following reaction and molar mass (MM) data to answer the question:
2C3H7OH + 9O2 --> 6CO2 + 8H2O
MM of C3H7OH = 60.0 g/mol
MM of O2 = 32.0 g/mol
MM of CO2 = 44.0 g/mol
MM of H2O = 18.0 g/mol
In a reaction vessel, 15g of C3H7OH and 28g of O2 are mixed and allowed to react. Which reactant acts as the limiting reagent?
a.)C3H7OH
b.) O2
c.) CO2
d.) H2O
Explanation / Answer
a)6
b)c3H7oH