Mg(OH)2 + 2HCl -> MgCl2 + 2H2O When 25.0 g Mg(OH)2 and 25.0 g HCl are mixed and
ID: 843768 • Letter: M
Question
Mg(OH)2 + 2HCl -> MgCl2 + 2H2OWhen 25.0 g Mg(OH)2 and 25.0 g HCl are mixed and reacted, the amount of unreacted material will be
A) 9.34 g HCl B) 2.96 g HCl C) 5.00 g Mg(OH)2 D) 15.0 g Mg(OH)2 Mg(OH)2 + 2HCl -> MgCl2 + 2H2O
When 25.0 g Mg(OH)2 and 25.0 g HCl are mixed and reacted, the amount of unreacted material will be
A) 9.34 g HCl B) 2.96 g HCl C) 5.00 g Mg(OH)2 D) 15.0 g Mg(OH)2
When 25.0 g Mg(OH)2 and 25.0 g HCl are mixed and reacted, the amount of unreacted material will be
A) 9.34 g HCl B) 2.96 g HCl C) 5.00 g Mg(OH)2 D) 15.0 g Mg(OH)2
Explanation / Answer
C) 5.00 g Mg(OH)2
Mg(OH)2 = 58.3197 g/mol
Moles = 25/58.3197 g/mol = .43 moles
HCl = 36.5
moles = 25/ 36.5 = .68 moles
For .68 moles of Hcl on .34 moles of Mg(OH)2 will react
So remaining reactance Mg(OH)2 = .09*58 = 5.25 g