For a solution of acetic acid (CH3COOH) to be called \"vinegar\", it must contai
ID: 845366 • Letter: F
Question
For a solution of acetic acid (CH3COOH) to be called "vinegar", it must contain 5.00% acetic acid by mass. If vinegar is only made up of acetic and water, what is the molararity of acetic acid in vinegar? The density of vinegar (i.e solution) is 1.006 g/mL For a solution of acetic acid (CH3COOH) to be called "vinegar", it must contain 5.00% acetic acid by mass. If vinegar is only made up of acetic and water, what is the molararity of acetic acid in vinegar? The density of vinegar (i.e solution) is 1.006 g/mLExplanation / Answer
mass acetic acid = 5.00 g
moles acetic acid = 5.00 g/60.054 g/mol=0.0833
mass solution = 100 g
volume solution = 100 g / 1.006 g/mL=99.4 mL = 0.0994 L
M = 0.0833/ 0.0994 =0.838