An industrial wastewater is discharged into a river about 0.5 km downstream from
ID: 845635 • Letter: A
Question
An industrial wastewater is discharged into a river about 0.5 km downstream from an outfall (discharge) coming from a desalination plant. Upstream of the desalination plant's outfall the river has a flow of 17.8 m^3/sec and a total dissolved solids (TDS) concentration of 260 ppm. The water coming from the desalination plant's outfall flows into the river at a rate of 1800 L/sec and has a TDS concentration of 4,450 ppm. The industrial wastewater discharge has a flow of 5.0 m^3/sec and a TDS concentration of 860 ppm.
Explanation / Answer
1800 L/sec = 1800/1000 m3/sec = 1.8 m3/sec
so flow in river just down stream of desalination plant= 17.8+1.8= 19.6 m3/sec
so flow in river just down stream of industrial waste water discharge plant= 19.6+5= 24.6 m3/s
tds jjust down stream of desalination plant=(17.8*260+1.8*4450)/19.6= = 644.795918 ppm
tds just down stream of industrial waste water discharge plant= (17.8*260+1.8*4450+5*860)/24.6== 688.536585 ppm