Consider this initial-rate data at a certain temperature for the reaction descri
ID: 846699 • Letter: C
Question
Consider this initial-rate data at a certain temperature for the reaction described by 2NOCI(g) 2NO(g) + Cl2(g) Determine the value and units of the rate constant. Consider this initial-rate data at a certain temperature for the reaction described by 2NO2(g) + O3(g) O2(g) Determine the value and units of the rate constant. The rate constant for this first-order reaction is 0.930 s-1 at 400 degree C. A products How long (in seconds) would it take for the concentration of A to decrease from 0.940 M to 0.320 M?Explanation / Answer
1. Rate = K[NOCl]^2
K = second order rate constant = rate/[NOCl]^2
= 1.35*10^-5/0.6^2 = 3.75*10^-5 M-1.S-1
2. Rate = K[NO2][O3]
K = second order rate constant = rate/[NO2][O3]
= 3.25*10^4/0.65*0.8
= 6.25*10^4 M-1.S-1
3. it is a first order reaction
K1 = 2.303/t log[a/a-x]
0.93 = 2.303/t log [0.94/0.32]
t = 1.159 sec