Please explain how to solve these problems. Thanks! Calculate the molar concentr
ID: 849605 • Letter: P
Question
Please explain how to solve these problems. Thanks!
Calculate the molar concentration of an iodate solution prepared by dissolving 1.99 g of KIO3 and diluting to volume with distilled water in a 1000-mL volumetric flask. Calculate the molar concentration of a thiosulfate solution from the following information: A 30.-mL aliquot of a 0.0264 M KIO3 solution is added to a flask containing 2 g of KI and 10 mL of 0.5 M H2SO4. The resulting solution is titrated to a starch endpoint with 31 mL of the thiosulfate solution. Calculate the weight percent of ascorbic acid in a tablet of Vitamin C from the following data: A 100 mg sample of a crushed Vitamin C tablet was dissolved in 40 mL of H2SO4 and 20 mL of water. Two grams of KI and 25 mL of 0.0139 M KIO3 solution was added, and the mixture titrated to a starch endpoint. The titration required 19 mL of 0.0590 M thiosulfate solution. Weight = %Explanation / Answer
1)
moles = 1.99/214 = 9.3 m moles
molarity = 9.3/1000 = 9.3x10-3 M
2)
KIO3 + 5 KI + 3 H2SO4 = 3 K2SO4 + 3 H2O + 2 I3
moles of KIO3 = 0.792 mmoles
moles of KI = 2/166 = 12 m moles
remaing moles of KI = 12-5*0.792 = 8.04
moles of I2 = 2*0.792 = 1.584
moles of I3- = 1.584
molarity of thiosulphate = 1.584/31 = 0.05 M