a) if the initial sample is 2.75 g, what mass of the original iridium-192 remain
ID: 852560 • Letter: A
Question
a) if the initial sample is 2.75 g, what mass of the original iridium-192 remains after 150 days? (in g)
b) estimate the half-life of the radioisotope. (days)
c) how many days would it take for two-thirds of the sample to decay
Use the graph to answer the questons above. Disregard the questions attached to the graph.
please show work. thank you!
a) if the initial sample is 2.75 g, what mass of the original iridium-192 remains after 150 days? (in g) b) estimate the half-life of the radioisotope. (days) c) how many days would it take for two-thirds of the sample to decay Use the graph to answer the questons above. Disregard the questions attached to the graph.Explanation / Answer
a)
25% of 2.75 gm remains after 150 days = 0.6875 gm
b) so 2t1/2 = 150 days
t1/2 = 75 days