Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation PCl5(g) ?
ID: 852767 • Letter: P
Question
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation PCl5(g) ? PCl3(g) + Cl2(g) Kc=1.80 at 250 C A 0.156 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.10 L reaction vessel held at 250 C. Calculate the concentrations of PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium. Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation PCl5(g) ? PCl3(g) + Cl2(g) Kc=1.80 at 250 C A 0.156 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.10 L reaction vessel held at 250 C. Calculate the concentrations of PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium. Kc=1.80 at 250 C A 0.156 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.10 L reaction vessel held at 250 C. Calculate the concentrations of PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.Explanation / Answer
PCl5(g) <> PCl3(g) + Cl2(g) Kc=1.80 at 250 C ;
initially:
[PCl5] = mol/V = 0.156 / 2.1 = 0.07428571 M
[PCl3] = 0 [Cl2] = 0
in equilibrium:
[PCl5] = 0.07428571 - x
[PCl3] = 0 + x
[Cl2] = 0 + x
substitute ion Kc
Kc = [PCl3][Cl2]/[PCl5]
1.8 = x*x/(0.07428571 - x)
x = 0.07144957
substitute
[PCl5] = 0.07428571 - 0.07144957 = 0.00283614 M
[PCl3] = 0 + 0.07144957 = 0.07144957 M