Calculate the pH during the titration of 10.00 mL of 0.400 M hypochlorous acid w
ID: 853418 • Letter: C
Question
Calculate the pH during the titration of 10.00 mL of 0.400 M hypochlorous acid with 0.500 M NaOH. First what is the initial pH (before any NaOH is added)? The Ka for HOCl is 3.0 x 10-8 M
PART B:How many mL of NaOH are added to reach the equivalence point?
PART C: What is the pH after 3.00 mL of NaOH are added?
PART D: What is the pH after 7.00 mL of NaOH are added?
PART E: What is the pH at the equivalence point?
PART F: What is the pH after 9.90 mL of NaOH are added?
PART G: What is the pH when half the acid has been neutralized?
PART H: What is the pH after 16.10 mL of NaOH are added?
Explanation / Answer
Ka of HOCl = 3*10^-8
so pKa=7.52
A)let the dissociation be x.so,
3*10^-8 = x^2/(0.4-x)
or x=1.095*10^-4
so pH=-log(x)
=3.96
B) let it be x mL.so,
x*0.5=10*0.4
=8 mL
C)pH=pKa+log(salt/acid)
= 7.52 + log(3*0.5/(10*0.4-3*0.5))
=7.29
D)pH=pKa+log(salt/acid)
=7.52 + log(7*0.0.5/(10*0.4-7*0.5))
=8.365
E)at the equivalence point,
pH=7+0.5pKa+0.5log(C)
=7+0.5*7.52+0.5*log(10*0.4/(10+8))
=10.4334
F)[OH-]=(9.9*0.5-10*0.4)/(10+9.9)
=0.0447
so pOH=1.35
so pH=12.65
G)at half the neutralisation point, pH=pKa
so pH=7.52
H)[OH-]=(16.1*0.5-10*0.4)/(10+16.1)
=0.155
so , pOH=0.809
so pH=13.19