At a water treatment facility an 850 L tank containing Cl2(g) has a pressure of
ID: 855273 • Letter: A
Question
At a water treatment facility an 850 L tank containing Cl2(g) has a pressure of 68 ATM and a temperature of 287 K. A:determine the moles of Cl present At a water treatment facility, an 850.0 L tank containing Cl2(g)has a pressure of 68.0 atm and a temperature of 298 K (j) Using ideal gas equation, determine the moles of C12(g) present. (ii) What pressure would be expected if this same amount of gas occupied the same volume at the same temperature, but the Cl2 obeyed the Van der Waals equation of state? a = 6.49 atm L2/mol2 , and b = 0.0562 L/mol Data: Atomic mass Cl = 35.45Explanation / Answer
Ideal gas law equates-
PV=nRT
n=PV/RT here P=68 atm V=850.0 Litre T=298 k R=0.0821
n=2362.4815
2-
[P + an2/V2] [V-nb]=nRT
[P +6.49*2362.48152/8502][850-0.0562*2362.4815] = 2362.4815 *0.0821*298
[P+50.135][717.22] =57792.66014
[P+50.135]=80.57
P=30.44 atm