Consider a system comprised of two 1000g blocks of copper (c = 0. 1 cal/g/oK)...
ID: 855488 • Letter: C
Question
Consider a system comprised of two 1000g blocks of copper (c = 0. 1 cal/g/oK).... question shown in above. Please provide a detail solution please~ thanks!
6. Consider a system comprised of two 1000g blocks of copper (Cp = 0. 1 cal/g/^degree K). If one block is at 300K and the other is at 400K, what is the maximum amount of work that can be extracted from the system if no additional heat is allowed to flow into or out of the system. What will the final temperature be after the work is extracted? Describe a process whereby you could extract the maximum work. In working out this problem, ignore any PV work associated with the expansion of the blocks. Consider a system comprised of two 1000g blocks of copper (c = 0. 1 cal/g/oK).... question shown in above. Please provide a detail solution please~ thanks!Explanation / Answer
here , no heat can come in or escape , so both try to bein equllibrium and as both has same mass and are of same material , then they try to be at same temperature. as they are of same material , they should give out and accept heat at same temperature. so the temperature both try to be in is half of their difference . so both try to be at 350K , so work done during this is , Mc(change in temp) , i.e, work = (1000g * 0.1 cal/g/k * 50k) = 5000cal . it can be any process except isothermal .