Gold has a density of 19.300 times the density of water. You give a jeweler 3.00
ID: 866546 • Letter: G
Question
Gold has a density of 19.300 times the density of water. You give a jeweler 3.0000 kg of pure gold to make a special piece of jewelry. When you get your jewelry back it does indeed have a mass of 3.0000 kg, but you are concerned as to whether it is still pure gold. What mass measurement would you expect (assuming it is pure gold) if you suspend your jewelry by a string connected to a balance when the jewelry is suspended in a jar of water. That is, what do you expect the apparent mass measurement of your 3.0000 Kg of gold to be when it is immersed in a beaker of water?Explanation / Answer
density of water = 1g/cc
hence density of the Gold = 19.300 * 1g/cc = 19.3 g/cc
when placed in a beaker full of water, gold should replace volume of water equal to its own volume. Volume of 3Kg gold = mass/ density = 3000g/19.3 g/cc = 155.44 cc
If the gold is pure then 155.44cc of water will be replaced by the gold. By measuring the volume of replaced water we can find out if the jewellery is pure or not.