When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to
ID: 871041 • Letter: W
Question
When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to Ag(cn)2 it was found to have a positive potential of 0.12v with respect to a saturated calomel electrode. what was the silver ion concentration of the solution? E for the SCE=0.25v and for Ag+ + e? Ag=0.80V When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to Ag(cn)2 it was found to have a positive potential of 0.12v with respect to a saturated calomel electrode. what was the silver ion concentration of the solution? E for the SCE=0.25v and for Ag+ + e? Ag=0.80VExplanation / Answer
E=E0+0.059/nlog[Ag+]^2
0.12=(0.80-0.25)+0.059/2log[Ag+]^2
[Ag+]=0.000685