Calculate the pH change that results when 15 mL of 2.6 M HCl is added to 600. mL
ID: 874202 • Letter: C
Question
Calculate the pH change that results when 15 mL of 2.6 M HCl is added to 600. mL of each of the following solutions. (See the appendix.)Any help on B,C, or D would be greatly appreciated.
(a) pure water - I know that this pH value is -5.8
(b) 0.10 M CH3COO?
(c) 0.10 M CH3COOH
(d) a solution that is 0.10 M in each CH3COO? and CH3COOH.
Explanation / Answer
The pH change is calculated as follows,
(a) 15 mL of 2.6 M HCl is added to 600. mL of pure water
moles of HCl added = M x L
= 2.6 x 0.015
= 0.039 moles
Total volume of solution = volume of HCl solution + volume of pure water
= 0.015 L + 0.600 L
= 0.615 L
Molar concentration of HCl in new solution = moles / L
= 0.039 / 0.615
= 0.063 M
Neglecting the (H^+) from the ionization of water (because it is too small),
pH of new solution = -log (0.063)
= 1.20
(b) 15 mL of 2.6 M HCl is added to 600 mL of 0.10 M CH3COO-1
moles of HCl (as calculated in part (a)) added = 2.6 M x 0.015 L
= 0.039 moles
Initial moles of CH3COO- = M x L
= 0.10 M x 0.600 L
= 0.06 moles
Thus, 0.039 moles of CH3COO- will be neutralized with 0.039 moles of HCl
Remaining moles of CH3COO- in solution = 0.06 - 0.039
= 0.021
New moles of CH3COOH in solution = 0.06 + 0.039
= 0.099 moles
Total volume of new solution = volume of added HCl solution + volume of CH3COO- solution
= 0.015 L + 0.600 L
= 0.615 L
Concentration of CH3COO- in new solution = 0.021 / 0.615
= 0.034 M
Concentration of HA in new solution = 0.099 / 0.615
= 0.16 M
Ka for acetic acid = [CH3COO-] [H+] / [CH3COOH]
Ka for acetic acid = 1.8 x 10^-5
Feeding all the values we get,
1.8 x 10^-5 = (0.034)[H+] / (0.16)
[H+] = 8.5 x 10^-5
pH = -log(8.5 x 10^-5)
= 4.07
Therefore, pH of new solution is 4.07
Change in pH = 4.07 - 4.74
= -0.67
(c) 15 mL of 2.6 M HCl is added to 600 mL of 0.10 M CH3COOH
Since CH3COOH is a weak acid, the pH will be determined by the conc. of HCl in solution thus,
pH = 1.20 same as in (a)