New automobiles are now equipped with airbags. Many that inflate with N2 use the
ID: 878236 • Letter: N
Question
New automobiles are now equipped with airbags. Many that inflate with N2 use the rapid reaction of NaN3 + Fe2O3 which is initiated by a spark. How many grams of NaN3 (sodium azide) would be required to provide 75.0 L of N2 at 25 degrees C and 748 mmHg? 6 NaN3 (s) + Fe2O3 (s) --> 3 Na2O (s) + 2 Fe (s) + 9 N2 (g) 9. New automobiles are now equipped with airbags. Many that inflate with N2 use the rapid reaction of NaN3 + Fe203 which is initiated by a spark. How many grams of NaN's (sodium azide) would be required to provide 75.0 L of N2 at 25°C and 748 mmHg? of NaN3 (sodium azide) would be 6 NaNs ) Fe203 6) 6 NaN3 (s) Fe203 (s) 3 Na20 () + 2 Fe (6)9 N2(8)Explanation / Answer
P = 748 mm Hg
= 0.98 atm
V= 75 L
T = 273 + 25 =298 K
R = universal gas constant = 0.0821 L-atm / K mol
PV = n RT
n = PV / RT
= 0.98 x 75 / 0.0821 x 298
= 3 moles
nitrogen moles =3
6 NaN3 (s) + Fe2O3 (s) --------------> 3 Na2O (s) + 2 Fe (s) + 9 N2 (g)
6 mole NaN3 = 9 moles N2 (from balanced equation)
2 moles NaN3 = 3 moles N2 (calculated)
mole = weight / molecular weight
2 = weight / 65
weight = 130 g
weight of NaN3 = 130 g