A 0.551 L solution of 1.37 M sulfurous acid (Ka1 = 1.5e-2 and Ka2 = 1.0e-7) is t
ID: 879090 • Letter: A
Question
A 0.551 L solution of 1.37 M sulfurous acid (Ka1 = 1.5e-2 and Ka2 = 1.0e-7) is titrated with 1.65 M NaOH. What will the pH of the solution be when 0.7549 L of the NaOH has been added? The answer is pH = 8.21. Could you please show work to get to this answer? A 0.551 L solution of 1.37 M sulfurous acid (Ka1 = 1.5e-2 and Ka2 = 1.0e-7) is titrated with 1.65 M NaOH. What will the pH of the solution be when 0.7549 L of the NaOH has been added? The answer is pH = 8.21. Could you please show work to get to this answer?Explanation / Answer
First calculate moles of each acid and base = molarity (M) x volume (L)
moles of H2SO3 = M x L = 1.37 x 0.551 = 0.755 moles
moles of NaOH = 1.65 M x 0.7549 L = 1.246 moles
Thus, we will have 0.755 moles of HSO3^-1 formed and 0.378 mols of SO3^2- formed in solution
HSO3^-2 + H2O ------> H3O+ + SO3^2-
Ka2 = [H3O+][SO3^2-]/[HSO3^-1]
1 x 10^-7 = [H3O+](0.378)/(0.755)
[H3O+] = 2.0 x 10^-7 M
pH = -log[H+] = -log(2.0 x 10^-7) = 6.70