Consider the following problem: Al(3+) is reduced to Al(s) at an electrode. If a
ID: 880477 • Letter: C
Question
Consider the following problem:
Al(3+) is reduced to Al(s) at an electrode. If a current of 2.00 ampere is passed for 48 hours, what mass of aluminum is deposited at the electrode? The reaction ocurs according to the following equation:
Al(3+) + 3e -> Al(s)
What is the correct sequence of the following steps used to solve the problem? The correct answer must be in the form: A, B, C, D, ... (not the corect answer, of course). Pay due attention to spaces.
A: Plug the result of calculation of #mol(Al) in the expression of the requested mass of Al
B: Figure out the number of moles of electrons using the relation between #mol(e), the total charge and the charge of one mole of electrons in the form #mol(e) = ...
C: Set up the expression of the solution to the problem using the relation between mass (wt), number of moles (#mol) and molar weight (MW) of Al in the form wt = ...
D: Plug the result of calculation of total charge in the expression of #mol(e)
E: Figure out the number of moles of Al using the relation between #mol(Al) and the number of moles of electrons (#mol(e)) in the form #mol(Al) = ...
F: Plug the result of calculation of #mol(e) in the expression of #mol(Al)
G: Figure out the total charge using the relation between charge, current and time in the form total charge = ...
Explanation / Answer
Answer –
We are given, current = 2.00 A, time = 48 hours
Reaction - Al3+ + 3e- -----> Al(s)
So, number of electrons transferred, n= 3
First we need to the charge –
We know formula
Electric charge = current * time
We must time in second , so need to convert 48 hr to second
1 hr = 3600 s
So, 48 hrs = ?
= 172800 s
So, charge = 2.00 A * 172800 s
= 345600 C
Now we know the 3 moles of electrons transferred means 3 moles of electrons
So total charge in mole of electrons
96485 C = 1 moles of electron
So, 345600 C = ?
= 3.58 moles of electrons
We know, 1 moles of Al formed by gaining 3 moles of electrons means ,
3 moles of electrons = 1 moles of Al
So, 3.58 moles of electrons = ?
= 3.58 moles of electrons * 1 moles of Al / 3 moles of electrons
= 1.19 moles of Al
Now we need to convert this moles of Al in to its mass
Mass of Al = moles of Al * molar mass of Al
= 1.19 moles * 26.982 g/mol
= 32.2 g of Al
32.2 g of Al is deposited at the electrode.
As per above calculation we can concluded that the steps sequence is
G,D,F,B,A,E,C