Consider the equation 3 NO2(g) + H2O(l) 2HNO3(aq) + NO(g) What is the minimum ma
ID: 883664 • Letter: C
Question
Consider the equation 3 NO2(g) + H2O(l) 2HNO3(aq) + NO(g)
What is the minimum mass of NO2(g)required to produce 55g of nitric acid?
what is this mean? I do not know how to start..Please show me your steps.
And I have another question which I did got right answer but I DO NOT know how it works,
If you can explain that will be great!
Identify the charge of iron in the following iron-containing copound. (ex: +1 or -1)
Fe2(Cr2O7)3 answer = +3 (why not +2 Fe2 is not = +2 charge?)
and
FeCr2O7 answer= + 2 (Again, I do not know how it works..)
Explanation / Answer
mass of nitric acid = 55 g
molar mass of nitric acid = 63 g
Number of moles of nitric acid = mass / molar mass
= 55/63
= 0.873 mol
From equation,
2 mol of nitric acid is produced from 3 mol of NO2.
so, 0.873 of HNOW willbe produced from = 3*0.873/2 =1.3 mol
molar mass of NO2 = 46 gm
so mass of NO2 required = 46*1.3 = 60 gm
Answer: 60 gm
Fe2(Cr2O7)3 : Cr2O7 has -2 charge.
so charge of Fe = 2*3/2 = +3
FeCr2O7 : Here it is +2