After the label fell off a bottle containing a clear liquid believed to be benze
ID: 886223 • Letter: A
Question
After the label fell off a bottle containing a clear liquid believed to be benzene, a chemist measured the density of the liquid to verify its identity. A 25.0-mL portion of the liquid had a mass of 21.95 g. A chemistry handbook lists the density of benzene at 15 °C as 0.8787 g/mL. Is the calculated density in agreement with the tabulated value? (b) An experiment requires 15.0 g of cyclohexane, whose density at 25 °C is 0.7781 g/mL. What volume of cyclohexane should be used? (c) A spherical ball of lead has a diameter of 5.0 cm. What is the mass of the sphere if lead has a density of 11.34 g/cm3? (The volume of a sphere is (4/3)nr3 where r is the radius.)
Explanation / Answer
a) Density = Mass / Volume
So as per given data Density of that liquid = 21.95 /25 = 0.878 g/ml
Yes it is in agreement with the tabulated value.
b) Volume of cyclohexane = Mass / Density = 15 / 0.7781 = 19.2777 ml
c) Spherical ball diameter = 5 cm
So radius = 5/2 = 2.5cm
Volume of spherical ball = 4/3r3 = 1.3333*3.14*2.5*2.5*2.5 = 65.4166 cm3 = 65.4166ml
Density = mass / volume
Mass = Density * Volume = 11.34* 65.4166 = 741.825grams