Can someone please work these out and explain the steps and process to get the r
ID: 887435 • Letter: C
Question
Can someone please work these out and explain the steps and process to get the right answer for this promiblem?? please SHOW HOW you get the awnser thank you!
1.A sample of H2SO4 contains 2.02 g of hydrogen, 32.07 g of sulfur, and 64.00 g of oxygen. How many grams of sulfur and grams of oxygen are present in a second sample of H2SO4 containing 6.77 g of hydrogen?
Mass of sulfur = ______ g
Mass of oxygen = ________g
2.Two elements, and , combine to form two binary compounds. In the first compound, 9.50 g of combines with 3.00 g of . In the second compound, 7.00 g of combines with 4.50 g of . Show that these data are in accord with the law of multiple proportions. If the formula of the second compound is , what is the formula of the first compound?
Compound I:________________
Explanation / Answer
The molecular formula of sample is H2SO4
ratio of H and S = 32.07 g of sulfur / 2.02 g of hydrogen= 15.9 g
means S is present 15.9 times than g of H.
ratio of H and O = 64.00 g of oxygen / 2.02 g of hydrogen= 31.6 g
means O is present 31.6 times than g of H.
In the second sample of H2SO4 containing 6.77 g of hydrogen the S and O are present is following mass:
grams of sulfur = 15.9 times than g of H = 15.9*6.77 g = 107.6 g S
grams of oxygen= 31.6 times than g of H = 21.6*6.77 g = 213.9 g O