Part A - Calculating an Average Rate of Reaction If the experiment below is run
ID: 891112 • Letter: P
Question
Part A - Calculating an Average Rate of Reaction
If the experiment below is run for 60 s, 0.16 mol A remain. Which of the following statements is or are true?
I. After 60 s there are 0.84 mol B in the flask.
II. The decrease in the number of moles of A from t1 = 0 to t2 = 20 s is greater than that for t1 = 40 to t2 = 60 s.
III. The average rate for the reaction from t1 = 40 to t2 = 60 s is 7.0×103 M/s.
A) Only one of these statements is true
B) Statements I and II are true
C) Statements I and III are true
D) Statements II and III are true
E) All three statements are true
Explanation / Answer
Solution :-
Part A average rate of reaction
Initial rate = -Delta [A]/ delta T
= -[-0.54-1.00]/20-0 s
= 0.023 mol-1 s-1
Second rate = -[A]/delta T
=-[0.30-0.54]/40-20
= 0.012 mol -1 s-1
Average rate = 0.023 + 0.012 / 2 = 0.0175 mol-1 s-1
Part ll
Only one statement of these statement is true
That is
The decrease in the number of moles of A from t1 = 0 to t2 = 20 s is greater than that for t1 = 40 to t2 = 60 s