Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CSTRs-in-Series A first order reaction of A in the liquid phase has a rate const

ID: 891283 • Letter: C

Question

CSTRs-in-Series

A first order reaction of A in the liquid phase has a rate constant of 0.020 min^-1. The reaction of A to product is to be carried out isothermally at 200oC in two identical CSTRs-in-series, each vessel having a volume of exactly 100 L. The feed rate of reactant liquid is 0.7884 L/min. You may assume there is no change of volume during reaction.

a.) Please calulate the conversion leaving the second CSTR.

b.) To achieve the same conversion in a single 200 L CSTR, what feed rate (in L/min) would be needed?

Explanation / Answer

The governing equation for 1st order reaction is :-

rate constant(k)*time(t) = ln(initial rate/rate after time't')

a) k = 0.02 min-1 ; t = 1 min

Thus, 0.02*1 = ln(0.784/x)

or, e0.02 = 0.784/x

or, x = 0.768 L/min

Thus, the conversion rate = feed rate - x = 0.0199 L/min