Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Paul is conducting an experiment where he has combined 45.0 grams of CaO with 10

ID: 894537 • Letter: P

Question

Paul is conducting an experiment where he has combined 45.0 grams of CaO with 100.0 mL of water at 25°C,?

releasing some amount of steam as well. This produces the following equation:
CaO(s)+H20(l)-->Ca(OH)2(s)
a.) Which of the two reactants are in excess and how many grams of this reactant will remain after the reaction is complete?
b.) Using the information provided in the table below:
Substance Delta(Hf)(KJ/mol)
CaO(s) -635.1
H2O(l) -285.84
Ca(OH)2(s) -986.09
Assuming all heat is transferred to the water, what is the mass of steam that was released?

Explanation / Answer

water density = 1 g /ml

water volume = 100 ml

water mass = density x volume = 1 x 100 = 100g

CaO + H2O --------------------> Ca(OH)2

56g       18 g

45g         100g

for 100 g water = 56 x 100 /18 = 311 g CaO needed but we have 45 g of CaO . so limiting reagent is CaO

water reacted = 45 x 18 / 56 = 14.46 g

remaining mass of H2O = 100 -14.46 = 85.54

85.54 g H2O remians after reaction

(b)

heat released

delta H = product detl H - reactant delta H

             = -986.09 - (-635.1 - 285.84)

             = -65.15 kJ

-65.15 kJ /mol heat released .