Methanol (CH3OH) is produced commercially by the catalyzed reaction of carbon mo
ID: 898862 • Letter: M
Question
Methanol (CH3OH) is produced commercially by the catalyzed reaction of carbon monoxide and hydrogen:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g).
An equilibrium mixture in a 2.50 L vessel is found to contain 2.62×102 mol CH3OH, 0.170 mol CO, and 0.303 mol H2 at 500 K.
Part A
Calculate Kc at this temperature.
Methanol (CH3OH) is produced commercially by the catalyzed reaction of carbon monoxide and hydrogen:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g).
An equilibrium mixture in a 2.50 L vessel is found to contain 2.62×102 mol CH3OH, 0.170 mol CO, and 0.303 mol H2 at 500 K.
Part A
Calculate Kc at this temperature.
Explanation / Answer
Solution :-
Balanced reaction equation
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g)
Lets first calculate the molarity of the each gas
Molarity = moles / volume in liter
Molarity of the CO = 0.170 mol / 2.50 L = 0.068 M
Molarity of the H2 = 0.3030 mol / 2.50 L = 0.1212 M
Molarity of the CH3OH = 2.62*10^-2 mol / 2.50 L = 1.048*10^-2 M
Kc equation is as follows
Kc= [CH3OH] /[CO][H2]^2
Kc = [1.048*10^-2] /[0.068][0.1212]^2
Kc= 10.5
Therefore Kc= 10.5