The dibasic compound G (pK b1 =4.5, pK b2 =8.5) was titrated with 0.500 M HCl. T
ID: 900016 • Letter: T
Question
- The dibasic compound G (pKb1=4.5, pKb2=8.5) was titrated with 0.500 M HCl. The initial solution of G was 0.100 M and had a volume of 100.0 mL. Find the pH after 20.0 mL of HCl has been added. A. 5.5 B. 8.0 C. 8.5 D. 7.5 E. 6.5
- The dibasic compound G (pKb1=4.5, pKb2=8.5) was titrated with 0.500 M HCl. The initial solution of G was 0.100 M and had a volume of 100.0 mL. Find the pH after 20.0 mL of HCl has been added. A. 5.5 B. 8.0 C. 8.5 D. 7.5 E. 6.5
Explanation / Answer
moles of B^2- = molarity x volume = 0.1 x 0.1 = 0.01 mols
moles of HCl added = 0.5 x 0.02 = 0.01 mols
So we would have 0.01 mols of HB- at this stage
molarity of HB- = 0.01/(0.1 + 0.02) = 0.0833 M
HB- + H2O <==> H2B + OH-
let x amount has reacted,
Kb2 = 3.16 x 10^-9 = x^2/0.0833
x = [OH-] = 1.62 x 10^-5 M
pOH = -log[OH-] = 5.0
pH = 14-5 = 9 (approx 8.5)
So the correct answer wold be,
pH of solution,
C. 8.5