A fuel composed, by weight, of 70% carbon, 28% hydrogen, and 2% sulfur is burned
ID: 903129 • Letter: A
Question
A fuel composed, by weight, of 70% carbon, 28% hydrogen, and 2% sulfur is burned with 10% excess air For an 800 MWe plant with a 40% thermal efficiency:
3. In the Combustion Example of Lecture 7, a "divide and conquer" approach was taken to solve the problem. Repeat that exercise except (1) perform all the calculations (for example, the fuel input mass flow rate) exclusively using SI units (i.e., kJ/kg and kg/hr), and (2) do not divide and conuer,rather use the single long stoichiometric balance equation and explicitly calculate the conquer, rather use the single long stoichiometric balance equation and explicitly calculate the number of moles of the reactants and products to determine the flue gas emissions in kg/hr. (You do not have to compute the scrubber system input/output masses.) [20 pts]Explanation / Answer
I think you wish to know the reactions of the given elements with oxygen, as nothing is mentioned what to determine.
C + O2 --> CO2
H2 + 1/2O2 --> H2O
S + O2 --> SO2
so if 1 kg of fuel is taken then
amount of carbon = 700g
amount of hydrogen = 280 grams
Amount of sulphur = 20 grams
As per the stoichiometry
For 1 mole (12gram) of carbon 1 mole of oxygen(32g) is required
so for 700 grams of carbon = 32 X 700 / 12 grams of oxygen will be required = 1866.7 grams of oxygen
For 280 grams = 16 X 280 / 2 = 2240 grams
For 20 grams of sulphur = 20 grams of oxygen will be required
So total oxygen required = 2240 + 20 + 1866.7 grams = 4126.7 grams
The percentage of oxygen in air per kg is 23 %
so for 23 grams 100 grams of air is needed
For 4126.7 grams of oxygen air required = 100 X 4126.7 / 23 = 17942 grams of air = 17.94 Kg
20% excess air = 20 X 17942 / 100 = 3.588 Kg
total air = 17.94 + 3.588 = 21.52 Kg for 1Kg of fuel